PostHeaderIcon Wieża Eiffla

Paryż ma wiele znanych symboli. Każdy słyszał o Polach Elizejskich, Luwrze, czy Wersalu, nie są nam również obce wzmianki o Łuku Triumfalnym. Jednak tym najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie, uznawanym również za symbol Francji, jest Wieża Eiffla. Usytuowana jest ona w samym centrum miasta, na Polu Marsowym, zaraz przy Sekwanie. Jej historia sięga 1879 roku. Budowa rozpoczęta została w 1887 roku, dobiegła zaś końca dwa lata później, w marcu 1889. Została ona skonstruowana specjalnie z okazji wystawy światowej w setną rocznicę rewolucji paryskiej. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej konstruktora, francuskiego inżyniera Gustaw Eiffla. Pierwotnie zbudowana na czas 20 lat, dzięki staraniom swojego twórcy i licznym udanym eksperymentom, które miały na jej miejsce, ostatecznie nie została rozebrana. Pozwoliło jej to stać się największą atrakcji Francji i symbolem Paryża. Po dziś dzień miliony zakochanych marzą, by właśnie w tym miejscu wyznać sobie i miłość i rozpocząć wspólną drogę przez życie.  Dlatego warto poznać garść faktów na jej temat.

Tak naprawdę została zaprojektowana nie przez samego Eiffla, ale przez dwóch jego uczniów. Zaraz po zbudowaniu mierzyła 312,37 m (obecnie, wraz z anteną, wynosi 324m). Ciekawostką jest, że pod wpływem temperatury, jej wysokość może zmienić się nawet o 18 cm. Masa zbudowanej z metalowych elementów wieży wynosi aż 10000 ton. Konstrukcja opiera swój ciężar na czterech podstawach. Na wieży znajdują się 3 tarasy widokowe, umieszczone na różnych wysokościach. Gdy dopisuje pogoda i niebo jest klarownie czyste, z najwyższego tarasu można dostrzec panoramę znajdującą się nawet w odległości 60 km.

Wieża Eiffla aż do 1929 nosiła miano najwyższego budynku na świecie. W 1930 utraciła je na rzecz nowojorskiego Chrysler Building, którego wysokość wynosi 319 metrów.

Jedną z ciekawostek dotyczących wieży jest ta mówiąca, że ma ona swoje liczne imitacje rozsiane po całym globie. Ta najbardziej charakterystyczna znajduje się w amerykańskim Las Vegas.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Kategorie
Inteligentne budynki.:
    Polecamy nasze fototapety 3D które powiększą optycznie każde pomieszczenie Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    prace.iqprint.pl Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.