PostHeaderIcon Traktaty architektoniczne.

Są to dzieła, mające ujednolicać naukę o architekturze, spisywać jej zasady, koncepcje oraz rozważania na jej temat. Jednym z pierwszych traktatów o architekturze jest dzieło Witruwiusza, które powstało już w I w. p.n.e. i zawierało trzy podstawowe reguły, którymi powinna kierować się ogólna myśl architektoniczna, czyli użyteczność, funkcjonalność i trwałość. Pomimo iż prawdy te SA bardzo stare, to są na tyle uniwersalne, że do dziś są elementarnymi prawami architektonicznymi oraz sztandarowymi założeniami przyświecającymi architektom. Kolejnym znanym traktatem mówiącym o architekturze jest traktat Leone Battisty Alberti, który opierał swoje założenia na ideach Wirtuwiusza, jednakowoż skupiał się na estetycznej funkcji architektury wyróżniając różne aspekty piękna pod kątem ich użyteczności dla człowieka, zwracał ogromną uwagę na prawa proporcji. Również dla nieco bardziej współczesnego krytyka sztuki, jakim był John Ruskin, żyjący w XIX wieku, nadrzędną wartością była estetyczna funkcja architektury.

Tak naprawdę, przełom w myśleniu na ten temat, przyniósł dopiero wiek XX, kiedy to architektura stała się dziedziną mającą przede wszystkim pomóc człowiekowi wygodnie funkcjonować, co automatycznie wyniosło na piedestał pozostałe dwie wartości, czyli funkcjonalność i trwałość dzieła architektonicznego.  Na szczególną uwagę zasługuje myśl wybitnego XX wiecznego architekta Le Corbusier, który w pewnym sensie rozdzielił trzy nadrzędne wartości archi tektury, skłaniając się znów ku funkcji estetycznej i składając jej hołd, wysnuł teorię, według której funkcjonalność i trwałość nie są cechami architektury, lecz konstruowania, które architekturą nie jest. Architekturę uważał za sztukę, której zadaniem jest dotykanie ludzkiego serca i zmysłów. Tak, więc nawet dziś możemy spotkać zwolenników zamierzchłej myśli architektonicznej, od której zwykło się odchodzić. Dzieł na temat rozważań o istocie architektury powstało jeszcze wiele i chyba każdy z nas może mieć własne zdanie, co do przeznaczenia i funkcji, jaką architektura ma spełniać w naszym życiu. Ponieważ,  przede wszystkim nam musi ona służyć.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Inteligentne budynki.:
    Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    rutinoscorbin opinie Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.