PostHeaderIcon Toruński Gotyk

Jednym z najpiękniejszych miast Polski jest usytuowany w województwie kujawsko – pomorskim Toruń.  To, co wyróżnia go na tle innych miast naszego kraju, jest jego architektura.  Zaraz po Krakowie, jest miastem z największą liczbą zabytków zbudowanych w stylu gotyckim.  Zaś chwytliwe hasło reklamowe (Gotyk na dotyk), przyciąga turystów z całej Europy. Rzeczywiście, każdy powinien je odwiedzić.

Założony jeszcze w czasach średniowiecza (akt lokacyjny datowany jest na rok 1233), apogeum świetlności osiągnął w czasie panowania na tym terytorium Państwa Krzyżackiego, jednak nadal szczyci się piękną architekturą. Wiele budowli uległo zniszczeniu m.in. zamek krzyżackiego, po którym ostały się jedynie majestatyczne ruiny. Mimo to wiele innych zabytków architektury wciąż przyciąga swoim urokiem. XIII – wieczne toruńskie mury obronne, wraz z bramami i wieżyczkami, są najstarszą tego typu budowlą na Pojezierzu.  Popularności dodaje im jedna z baszt, która dzięki swojemu odchyleniu od pionu 1,46 m, zyskała miano polskiej Krzywej Wieży.

Górujące nad Toruniem gotyckie kościoły również przyciągają wzrok turystów. Do najbardziej znanych należą przede wszystkich Katedra św. Janów, Kościół św. Jakuba i Kościół Najświętszej Marii Panny. Każdy z nich warto również odwiedzić w środku. Charakteryzują się prostotą budowy, ale przede wszystkim znaczną liczbą rzeźb i malowideł w stylu gotyckim.

Jednak to  co stanowi serce Torunia, to Stare Miasto otoczone malowniczymi kamieniczkami.  Jego centrum stanowi Ratusz, obecnie muzeum, pełniący kiedyś funkcje sądowe, administracyjne i handlowe. Kamieniczki zaś,  są najlepiej zachowanymi gotyckimi budynkami mieszkalnymi w całej Europie Północnej. Unikalny układ przestrzenny całego Starego i Nowego miasta pozwala na dokładne wyobrażenie sobie struktury typowego, bogatego średniowiecznego miasta portowego.  Chyba najznamienitszym z argumentów potwierdzających piękno  i unikalność Torunia, jest fakt wpisania Starówki na Światową Listę Dziedzictwa Unesco w 1997 roku.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Inteligentne budynki.:
    http://www.blue-service.pl/detektory_gazu Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    http://www.blue-service.pl/detektory_gazu Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.