PostHeaderIcon Świątynia Wang

Jednym z najciekawszych zabytków architektury w Polsce niewątpliwie jest położona w Karpaczu Świątynia Wang. Kościółek ten zbudowany został na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii w miejscowości Vang. Kiedy w XIX wieku przestał służyć mieszkańcom wioski ze względu na swoje małe wymiary, postanowiono go zburzyć, ponieważ przebudowa byłaby zbyt kosztowna. Wtedy norweski malarz Jan Kristian Dahl, zauroczony pięknem budowli, wpadł na ciekawy pomysł wystawienia jej na aukcji. Kościółek zakupiony został przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i przetransportowany miał zostać do berlińskiego muzeum, a potem na Wyspę Pawią w okolicach Berlina. Było to miejsce, gdzie władca zgromadził już kilka zabytków architektury drewnianej. Kościółek został rozebrany i przewieziona wpierw wozami do nadmorskiego portu w Bergen, później już statkami do Szczecina i do Berlina. Ostatecznie jednak, król za radą hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, zdecydował się przetransportować rozłożony budynek na Śląsk i ostatecznie ofiarować go ewangelikom mieszkającym w Karpaczu. W lipcu 1844 roku Kościół stał się elementem miejscowej parafii i taki status utrzymał aż po czasy współczesne. Jest również miejscem wyjątkowo często odwiedzanym przez turystów.

Interesująca jest sama struktura kościoła. Zbudowany on został bez użycia gwoździ, z wyjątkowo trwałej sosny norweskiej nasyconej żywicą.  Jest idealnym przykładem średniowiecznego drewnianego budownictwa sakralnego, które ukształtowało się w Skandynawii. Ozdobiony jest pięknymi płaskorzeźbami, które przedstawiają rośliny, węże oraz mitologiczne zwierzęta i ludzkie twarze z wysuniętymi na wierzch rozdwojonymi językami. Dach ozdobiony jest wypustkami w kształcie przerażających smoczych paszcz, cechy charakterystycznej dla dekorowania łodzi wikingów.

Obecnie, obok Kościoła znajduje się wysoka kamienna dzwonnica, która za zadanie chronić ma wyjątkową świątynię przed niespokojnym wiatrem napływającym znad najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« Paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Kategorie
Inteligentne budynki.:
    systemy przeciwpożarowe http://www.stawoz.pl/systemy-przeciwpozarowe Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    automatyka chłodnicza Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.