PostHeaderIcon Statua Wolności

Nie istnieje chyba inny pomnik tak rozpoznawalny na całym świecie. Symbol nie tylko Nowego Jorku, ale całych Stanów Zjednoczonych, tak naprawdę jest prezentem Francuzów dla narodu amerykańskiego jako szacunek dla ich ustroju republikańskiego. Mowa oczywiście o Statui Wolności.

Zbudowana w Paryżu w 1884 roku, rozebrana na części i przekazana jako dar Stanom Zjednoczonym, uroczyście otwarta została w dwa lata później przez prezydenta Grovera Clevelanda. Usytuowana jest na Wyspie Wolności u ujścia rzeki Hudson. Piedestał budowli zaprojektowany został przez amerykańskiego architekta Richarda Morrisa Hunta, zaś sama statua przez  młodego francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste’a Bartholdiego. Koncepcję do budowy pomnika stanowił obraz Eugène Delacroix „Wolność wiodąca ludzi na barykady”. Ciekawostką jest fakt, że rzeźbiarz nadał pomnikowi surowe rysy twarzy swojej matki.

Sama statua ma wysokość 46,5 metrów, zaś piedestał 47 metrów. Razem więc osiągają monumentalną wielkość 93 metrów i wagę 229 ton. Neoklasycystyczny posąg przedstawia postać kobiecę, która w lewej dłoni trzyma tablicę przedstawiającą deklarację Niepodległości a w prawej dłoni dzierży pochodnię. Na głowie ma koronę z siedmioma promieniami, które oznaczają wolność, która rozprzestrzenia się na wszystkie siedem kontynentów globu. Tam też znajduje się taras widokowy, do którego prowadzą spiralne schody.  Postać ma u stóp zerwane kajdany, symbolizujące obaloną tyranię.

Posąg skonstruowana jest ze stali i miedzi. Wewnętrzny słup, na którym opiera się statua, zaprojektowany został przez twórcę Wieży Eiffla, czyli przez Gustave Eiffla. Na ten szkielet nałożona została zewnętrzna warstwa posągu.

W 1924 Statua Wolności uznana została za pomnik Narodowy Stanów Zjednoczonych Ameryki, zaś dokładnie 60 lat później wpisana została na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Jej kopie rozsiane są po całym świecie, więc kto nie ma możliwości zobaczyć oryginału, może zadowolić się obejrzeniem mniejszych rozmiarów kopi, m.in. w Paryżu.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Inteligentne budynki.:
    projekty domów z kosztorysem www.e-domy.com.pl/domy_z_wycena.html Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    projekty domów z kosztorysem www.e-domy.com.pl/domy_z_wycena.html Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.