PostHeaderIcon Posąg Zeusa w Olimpii

Z siedmiu cudów świata starożytnego do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie piramidy. Pozostałe uległy zniszczeniu naturalnie lub celowo, lub słuch o nich zaginął. Niemniej jednak pamięć o nich trwa w świadomości pokoleń ludzkich, dzięki czemu nawet w XXI wieku potrafimy przytoczyć garść faktów na ich temat.

Jednym z cudów świata nie oszczędzonych przez upływ czasu, był posąg Zeusa w Olimpii znajdujący się w świątyni poświeconej temu bogu. Zadanie wykonania tego cudu architektonicznego kolosalnych rozmiarów zostało zlecone ateńskiemu mistrzowi, rzeźbiarzowi Fidiaszowi. Ten, mając już na koncie monumentalną rzeźbę Ateny na Akropolu, uważany był za najlepszego w swoim fachu. Źródła wskazują, że przybył do Olimpii około 437 roku i szybko wziął się do pracy. Rezultat jego działań przerósł ludzkie oczekiwania: posąg władcy Olimpu  miał mieć wysokość 13 metrów, wykonany był całkowicie ze złota i kości słoniowej oraz umieszczony był na marmurowym piedestale. Na głowie miał wieniec laurowy, nawiązujący do Igrzysk Olimpijskich, których był patronem. Rdzeń rzeźby wykonany był z drewna, którego jak podają źródła zużyto nawet ok. 780 m³. Złota zaś przypuszczalnie zużyto około 20 kg. Zeus siedział na tronie, w jednej dłoni trzymał statuę bogini Nike, a w drugiej berło jako symbol swojej władzy nad innymi bogami. Szaty wykonane zostały ze złota i były bogato zdobione najrozmaitszymi ornamentami roślinnymi i zwierzęcymi. W rezultacie powstało jedyne w swoim rodzaju dzieło, które opiewali w swoich zapiskach filozofowie antyczni, jak Cyceron, czy Pauzaniasz.

Pod koniec IV wieku zabroniono jednak pogańskich wierzeń i Sanktuarium w Olimpii przestało odgrywać znaczącą rolę. Wciąż wzbudzający podziw zabytek architektoniczny pod postacią posągu Zeusa przeniesiony został do Konstantynopola, gdzie szybko nastąpił jego koniec. W tragicznym pożarze miasta w 462 n.e. zniszczeniu uległo nie tylko ono samo, ale przede wszystkim rzeźbę całkowicie strawiły płomienie. Nie ocalały żadne kopie tego pięknego pomnika architektury.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Inteligentne budynki.:
    Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    PLC sterowniki Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.