PostHeaderIcon Piękno Tadż Mahal

Prawdopodobnie żadne inne mauzoleum na świecie nie jest tak niepowtarzalne i nie wiąże się z nim tak piękna historia miłosna. Taj Mahal, bo o nim mowa, zbudowany został przez pogrążonego w żałobie Szahdżakana po śmierci ukochanej żony Mumtaz Mahal. Mauzoleum, noszące jej imię, miało się stać pomnikiem jego miłości i tęsknoty. Znajduje się w Indiach, w miejscowości Agra nad rzeką Jamuna.

Budowa wiekopomnego mauzoleum trwała dwadzieścia dwa lata, od 1632 do 1654 roku. Przy jej budowie pracowało prawdopodobnie około 20 tysięcy robotników. Wzmianka o nazwisku architekta nie zachowała się do dnia dzisiejszego, jednak źródła wskazują na udział dwóch Europejczyków, Francuza i Włocha, w konstrukcji budowli. Taj Mahal (lub po polsku Tadż Mahal) wykonano z marmuru przytransportowanego z kamieniołomów odległych o ponad 320 km. Wbrew pozorom nie jest biały, a z biegiem czasu przybiera coraz ciemniejszy odcień. Jego marmurowe powierzchnie pokryte są setkami szlachetnych i półszlachetnych kamieni oraz dekoracyjnym czarnym kaligrafowanym marmurem. Budowla posiada charakterystyczną dla architektury islamu kopułę, otoczona jest czterema minaretami i zjawiskowymi ogrodami. Wejścia doń strzeże wielka bramka uznawana za symboliczne wrota do raju. Tadż Mahal stanowi szczyt osiągnięć azjatyckich budowniczych. Zaniedbany i zarośnięty w XIX wieku, został odrestaurowany na początku XX i powrócił do lat swojej świetlności.

Legenda głosi, że Szahdżakan zamierzał zbudować dla siebie dokładnie identyczne mauzoleum, tyle że w kolorze czarnym, żeby móc połączyć się z małżonką po śmierci. Badania wykazały jednak, że są to tylko pogłoski szerzone niegdyś przez francuskiego podróżnika, Jean-Baptiste Tavernier.

Tym niemniej, Tadż Mahal stanowi szczytowe osiągnięcie architektoniczne. Jest również wyrazem niesamowitej miłości i celem pielgrzymek turystów z całego świata. Z powodu swojej wielkości i niepowtarzalności uznany został w 2007 roku za jeden z siedmiu cudów nowego świata.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Luty 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
Inteligentne budynki.:
    Popraw wystrój swojej sypialni fototapety do sypialni są idealne Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    Popraw wystrój swojej sypialni fototapety do sypialni są idealne Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.