PostHeaderIcon Piękno egipskich Piramid

Z siedmiu cudów świata starożytnego do dzisiaj zachował się tylko jeden. Unikalne ze względu na architekturę, majestatyczne ze względu na wygląd, kolosalne ze względu na wielkość. Mimo że czas ich nie oszczędził i lata ich świetlności minęły bezpowrotnie, po dziś dzień stanowią miejsce pielgrzymek milionów turystów, którzy spragnieni są widoku jedynej takiej antycznej budowli. Mowa oczywiście o egipskich piramidach w Gizie.

Piramida Cheopsa (po egipsku Chufu), w wraz z nią piramida Chefrena i Mykerinosa, są najbardziej znanym kompleksem piramid na świecie. W Egipcie jest ich około 80, jednak właśnie te 3 zyskały największą sławę. Pierwotnie zbudowane jako grobowce królewskie, miały za zadanie chronić ciało faraona po jego śmierci.  Ich kształt miał wskazywać na drogę władcy do nieba. Piramidy otoczone były zespołem świątyń i murem, które jednak nie przetrwały do dnia dzisiejszego.  Przetrwał natomiast Sfinks, który wciąż pilnuje tajemnic miasta zmarłych, ukrytych głęboko we wnętrzach piramid.

Budowa piramidy Cheopsa datowana jest na około 4,5 tysiąca lat temu. Składa się z ponad dwóch milionów skalnych bloków, których waga sięgała nawet do kilkunastu ton. Pierwotnie wysokość piramidy wynosiła aż 147 metrów, jednak na skutek działania czasu i ścięcia jej wierzchołka, zmniejszyła się o 10 metrów. Jej podstawa ma kształt idealnego kwadratu. Wciąż zadziwia niespotykana dokładność, z jaką została zbudowana, przy jednoczesnym braku potrzebnego sprzętu.

Ciekawostką jest, że zewnętrzne ściany wszystkich trzech piramid pokryte były warstwą białego polerowanego alabastru, który jednak nie przetrwał wieków: został rozkradziony przez wandali już w XIII wieku.

W północnym boku piramidy Cheopsa znajduje się wejście do jej wnętrza. Niski i wąski korytarz prowadzi do głównej Komory, nazywanej Komorą Króla. W jej wnętrz brak jest jakichkolwiek malowideł, znajduje się tam jedynie grobowiec faraona. W środku  piramidy znajdują się również inne, strome i nieukończone korytarze, oraz dwie puste komnaty.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Luty 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
Inteligentne budynki.:
    Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    projekty tanich domów Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.