PostHeaderIcon Odpowiedzialność architektoniczna.

Stworzenie odpowiedniego projektu architektonicznego wymaga ogromnej wiedzy z zakresu techniki, matematyki i budownictwa. Na architektach ciąży ogromna odpowiedzialność konstrukcyjna. Jeden ich błąd może zaważyć na całości wykonania budowy oraz przekreślić szanse wykorzystanie budynku zgodnie z jego pierwotnym założeniem. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ze wykonawcy projektów często muszą ślepo ufać architektom, gdyż sami nie posiadają wystarczającej wiedzy, by móc zweryfikować projekt architektoniczny pod kątem jego zgodności z wszelkimi obowiązującymi zasadami technicznymi, fizycznymi, geologicznymi, matematycznymi czy chociażby zasadami BHP. W dzisiejszych czasach, w krajach Unii Europejskiej, projekt architektoniczny musi również spełniać całą masą nowych norm unijnych, które bardzo rygorystycznie obwarowywują dziedzinę jaką jest architektura, wymuszając niejako na architektach poczucie zbiorowej odpowiedzialności za bezpieczeństwo społeczeństwa. Pomimo całej swojej uciążliwości jest to zamysł bardzo dobry w swoim założeniu i ma ograniczyć błędy budowlane popełniane już u podstaw, czyli na etapie projektu architektonicznego, a co za tym idzie zminimalizować koszty napraw błędów Lub nietrafionych, źle wykonanych inwestycji.

Jeżeli już projekt spełni wszystkie wymagania, reszta zależy o poprawności jego wykonania, i leży w gestii wykonawców, którzy mogą skupić się na swojej części pracy nie zwracając uwagę na to, jaki jest projekt. Dziś wykonawcy, zazwyczaj nie mają się czego obawiać, ze strony architektów, którzy nie mogą oddać do użycia i dalszego wykonania projektu, jeżeli posiada on chociażby ułamek błędu matematycznego lub technicznego. Budowlańcom pozostaje jedynie znajomość zagadnień rysunku technicznego, aby właściwie projekt odczytać i wykonać zgodnie z jego przeznaczeniem i myślą przewodnią. Nie zmienia to jednak faktu, że współpraca pomiędzy budowlańcem i architektem zawsze ułatwia wykonanie projektu i jest mile widziana.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Inteligentne budynki.:
    projekty konstrukcji stalowych www.abastran.com/oferta/projekty-warsztatowe-konstrukcji-stalowych/ Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    projekty konstrukcji stalowych www.abastran.com/oferta/projekty-warsztatowe-konstrukcji-stalowych/ Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.