PostHeaderIcon Mosty

Jedną z podstawowych elementów budowli inżynierskich jest most. Funkcjonalny element otaczającego nas świata, stawiany jest w celu pokonania i przekroczenia przeszkody, zwłaszcza wodnej – rzeki, jeziora, terenów podmokłych, a nawet zatok i mórz.

W zależności od przeznaczenia można je zwyczajowo podzielić na mosty drogowe, kolejowe, znane już w czasach starożytności akwedukty, a także wiadukty i kładki. Ze względu na rodzaj materiału z którego są zbudowane można wyróżnić mosty drewniane, kamienne, żelbetowe i ze stali. Obecnie, najpopularniejszym materiałem budowlanym jest beton. Mosty można również podzielić na stałe i ruchome, czyli te, które mogą się obracać wokół osi poziomej (mosty zwodzone) lub osi pionowej (mosty obrotowe). Specyficznego rodzaju mostem, są tzw. mosty pontonowe, które stanowią tymczasowy rodzaj przeprawy stosowany np. w sytuacji zamknięcia i remontu normalnego mostu.

Podstawowym i najważniejszym elementem mostu są filary, na których opierają się przęsła – zależnie od ich liczby, wyróżnia się mosty jedno- lub wieloprzęsłowe.  Przy budowie mostu bardzo ważne jest uwzględnienie sposobu jego użytkowania, przede wszystkim natężenia ruchu, ale również uwzględnienie wszelkich danych hydrologicznych, takich jak poziom wody i przewidywana wielkość wylewu w części zalewowej. Należy mieć również na uwadze rodzaje obciążeń, czyli ciężar własny, parcie Ziemi, wody i wiatru.

Pierwszym na świecie mostem zbudowanym ni z drewna lub kamieni, a z żeliwa jest angielski Iron Bridge umiejscowiony nad rzeką Severn oddany do użytku w 1779 roku. Obecnie jest jedynym w swoim rodzaju zabytkiem wpisanym na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Najbardziej znanymi mostami na świecie są przede wszystkim Golden Gate w San Francisco i Tower Bridge w Londynie. Ten pierwszy jest rozpoznawalnym przez wszystkich czerwonym mostem wiszącym, celem wielu wycieczek turystycznych, a także atrakcją wielu filmów akcji. Drugi zaś, jest wiktoriańskim mostem zwodzonym, jedną z największych londyńskich atrakcji zaraz obok Big Bena.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Inteligentne budynki.:
    Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    http://komfort-vetrex.pl/oferta/okna-pcv/vetrex-v90 Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.