PostHeaderIcon Latarnia morska w Faros

Ze względu na swój majestat i wielkość, starożytna latarnia morska w Faros, uznawana była za jeden z siedmiu cudów świata antycznego. Zbudowana została za czasów Ptolemeusza I i ukończona za panowania jego syna Ptolemeusza II, około 279 roku p.n.e. miała na celu bezpiecznie wprowadzać statki do portu morskiego w Aleksandrii. Poza egipskimi piramidami, uważana była za najwyższą budowlę ówczesnego świata. I była pierwszą wielką latarnią morską, którą kiedykolwiek zbudowano.

Umiejscowiona była na wyspie Faros znajdującej się przy porcie morskim Aleksandrii . Obecnie znajduje się tam arabska forteca Quait Beja, zbudowana na fundamentach antycznej latarni. Na temat jej wygląd i konstrukcji można jedynie spekulować na podstawie nielicznych zapisków i monet przedstawiających jej uproszczony wygląd. Najprawdopodobniej składała się z trzech poziomów i miała wysokość ok. 115 – 135 metrów. Jej szczyt zwieńczała majestatyczna rzeźba przedstawiająca boga mórz i oceanów, Posejdona (lub zgodnie z innymi zapiskami ojca bogów, Zeusa). Najniższy poziom zbudowany był na planie kwadratu, na nim postawione były kolejne kondygnacje. Latarnia zbudowana była z białego wapienia lub marmuru. Po zmierzchu na jej szczycie za pomocą żywicy i oleju rozpalany był ogień, który miał doprowadzać zbłąkane statki do portu. Dawał on światło widoczne z odległości nawet 30 mil morskich. Uważa się, że budowa latarni pochłonęła kwotę 800 talentów, co stanowiło zawrotną sumę pieniędzy w czasach antycznych.

Uważa się, że do IX wieku latarnia przetrwała w praktycznie nietkniętym stanie. Później morski żywioł przestał ją oszczędzać. Ucierpiała na skutek licznych trzęsień ziemi, a ok. XII wieku częściowo zburzona, zamieniona została na muzułmański meczet. Ostatecznie zawaliła się w XIV na skutek bardzo silnego trzęsienia. Niecały wiek później na jej ruinach zbudowano fortecę Quait Beja, która dziś zaadaptowana jest na Muzeum Morskie i stanowi ostatnią pozostałość po jednym z siedmiu cudów świata starożytnego.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Inteligentne budynki.:
    Bardzo dobre ekskluzywne tapety poznań w naszej ofercie , okna pcv dobredrzwiokna.pl/29-okna-plastikowe-pcv Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    Bardzo dobre ekskluzywne tapety poznań w naszej ofercie naklejki na ścianę Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.