PostHeaderIcon Krzywa Wieża w Pizie

Jednym z najbardziej znanych włoskich zabytków architektury, zaraz po rzymskim Koloseum, jest słynna Krzywa Wieża w Pizie. Odchylenie o 4,5 daje jej miano jednej z najciekawszych budowli świata.

W istocie Krzywa Wieża jest dzwonnicą, a historia jej krzywizny sięga już samych momentów budowy. Zaprojektowana została przez architektów Bonanno Pisano i Guglielmo z Innsbrucku. Budowę rozpoczęto w 1174 roku . Początkowo sądzono, że odchylenie może być odważnym zamierzeniem jej twórców. Najprawdopodobniej jednak stopniowe odchylanie się kampanili powodowane było niezbyt stabilnym gruntem. Próby ratowania wieży nie odniosły skutku, z biegiem robót budowlanych przechylała się coraz mocniej. Ostatecznie, całkowity czas budowy wyniósł 177 lat, a jej wysokość osiągnęła 55 metrów.

Zbudowana w tzw. pizańskim stylu romańskim, charakteryzuje się również widocznością wpływów bizantyjskich. Skonstruowana na planie okręgu, wykonana została z białego marmuru. Ażurowe galerie na ośmiu kondygnacjach najprawdopodobniej nawiązują właśnie do stylów muzułmańskich i minaretów, na których wzorowane były europejskie dzwonnice.

We włoskiej Pizie w 1564 na świat przyszedł wybitny astronom, Galileusz. Także fakty z jego życia łączą go ze słynną wieżą. Dokumentacje wskazuje, że ponoć wykorzystał ją do licznych doświadczeń. Najbardziej znanym wydaje się zrzucanie z jej szczytu różnego rodzaju przedmiotów, aby udowodnić, że przyrost prędkości ich spadania będzie taki sam, niezależnie od ich wagi. Odchylenie Krzywej Wieży z pewnością ułatwiło mu prowadzenie tych doświadczeń.

Zgodnie z obliczeniami, słynna Krzywa Wieża rocznie odchyla się od pionu o około 1 milimetr. Prace konserwacyjne  pozwalają jej jednak na pozostanie atrakcją dla rzeszy turystów. Wciąż może być odwiedzana przez dziesiątki chętnych, którzy przebywając w niej odczuwają jednak dziwne wrażenie dezorientacji. Mimo to, większość osób, oprócz wykonania słynnego zdjęcia, na którym podtrzymuje przechylający się zabytek, pragnie również zwiedzić go od środka.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Inteligentne budynki.:
    Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    bmw naprawa warszawa Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.