PostHeaderIcon Koloseum

Jednym z najbardziej znanych zabytków Rzymu jest oczywiście Koloseum. Amfiteatr ten był w czasach cezarów areną walk gladiatorów i egzotycznych zwierząt. Zbudowany został w czasach dynastii Flawiuszów i otwarty w 80 roku n.e. Jego nazwa, ukształtowana  we wczesnym Średniowieczu, pochodzi od kolosalnych kształtów posągu cesarza Nerona, który znajdował się w okolicach amfiteatru. W kształcie elipsy, o długości 188 m, o obwodzie 524 m i wysokości prawie 49 m, na widowni mógł pomieścić prawdopodobnie nawet 70 tysięcy widzów. Tak wielka budowla musiała posiadać skomplikowaną architekturę, która wciąż zadziwia nowożytnych. Zbudowany został z trawertynu transportowanego z wykopalisk położonych 20 km od Rzymu. Czterokondygnacyjny, składał się z 80 arkad ustawionych jedna na drugiej. Skonstruowany został tak, by zapewnić widzom bezpieczne poruszanie się po obiekcie, musiał również posiadać pomieszczenia dla gladiatorów i dzikich zwierząt.  Arena odgrodzona byłą wysokim murem, żeby zapewnić bezpieczeństwo oglądającym i wysokim dostojnikom z cesarzem na czele, zasiadającym w bogato zdobionych lożach. Do 528 roku n.e. był miejscem, gdzie corocznie odbywały się igrzyska.

Obecnie, niemal 2000 lat po swoim otwarciu, Koloseum pozostaje jedną z najznamienitszych i najbardziej charakterystycznych budowli w historii nie tylko Europy, ale i całego świata. Każdy człowiek, który ma  okazję zwiedzać Półwysep Apeniński, powinien skierować swoje kroki do Rzymu i obejrzeć na własne oczy majestat tego amfiteatru. Koloseum jest wybitnym zabytkiem osiągnięć włoskich budowniczych, ale zarazem pomnikiem okrucieństwa i krwi przelanej na jego arenie. Na pamiątkę śmierci chrześcijan po dziś dzień na środku areny stoi krzyż. Samo Koloseum zaś jest niezmiennie odwiedzane przez turystów z całego świata, którzy spragnieni kontaktu z historią i pięknem antycznego świata, napływają codziennie tysiącami do Wiecznego Miasta. Nie bez powodu mówi się, że wszystkie kroki prowadzą do Rzymu. W tym przypadku, doprowadzają aż do Koloseum,

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Inteligentne budynki.:
    Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    http://flexa.pl/o-nas zawiesie linowe Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.