PostHeaderIcon Kanał Panamski

Jedną z najbardziej znanych dróg morskich na świecie jest Kanał Panamski. Zbudowany w latach 1881 – 1949, uważany jest za jedną z najważniejszych szlaków morskich.  Inicjatorem jego budowy był Francuz Ferdinanda de Lesseps, jednocześnie architekt i budowniczy Kanału Sueskiego.  Jego kompania zajmowała się pracami nad budową nowego szlaku morskiego aż do momentu bankructwa w 1889 roku. Z tej sytuacji skorzystali Amerykanie wykupując od Panamy prawa do wykończenia i posiadania Kanału.

Znajduje się on w Ameryce Północnej w Panamie. Jego długość wynosi 81,6 km, z czego 65,2 km biegnie lądem. Pozostałą część przypada na wody zatoki Panamskiej i Colón. Jego szerokość wynosi 91,5-305 m., zaś głębokość minimalna to 13,7 m. Wyposażony jest w 3 zespoły dwukierunkowych śluz, z których każda  ma 305 metrów długości i 33,5 metrów szerokości Są to tzw. Śluzy Gatuńskie, które podnoszą statki na wysokość, na jakiej położone jest Jezioro Gatún. Szerokość śluz określa również maksymalną szerokość statków, które mogą wpłynąć do Kanału. Pokonanie Kanału Panamskiego zajmuję około 24 – 30 godzin. Wydaje się to wiele, jednak budowa Kanału znacząco skróciło podróż z wschodnich do zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych nawet o 8 tysięcy kilometrów.

Przez prawie cały okres swojego istnienia, Kanał Panamski znajdował się pod jurysdykcją USA, które wykupiło od Panamy pełną nad nim kontrolę już w 1904 roku. Powodowało to konflikt między krajami, zakończony dopiero podpisaniem w 1977 roku traktatu o trwałej neutralności Kanału. Zgodnie z jego ustaleniami, Panama nabyła prawa do terenu w 1999 roku.

Od 2007 roku trwają prace nad rozbudową i poszerzeniem Kanału Panamskiego. Jest to działanie niezbędne, gdyż  liczba statków transportująca rocznie ropę naftową, węgiel kamienny i złoto wciąż wzrasta, co w perspektywie czasowej grozi paraliżem kanału. Rozbudowa Przesmyku Panamskiego ma zapobiec takiej sytuacji i uczynić go najważniejszym traktem handlowym w całej Ameryce Północnej i Południowej.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« Paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Inteligentne budynki.:
    Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    Okna lublin Impregnat do drewna Lakma Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.