PostHeaderIcon Architektura współczesna.

Dzisiejsza architektura zachwyca swoboda formy i różnorodnością kierunków. Jest sztuką artystycznego kreowania budowli i zgodnie ze sztuką współczesną odzwierciedla w budynkach modernistyczne trendy lubujące się w abstrakcji oraz niegeometryczności. Współczesna architektura uwielbia rozwiązania, które przy pomocy złudzeń optycznych zdają się przeczyć wszelkim prawom fizyki. W czasie, gdy człowiek stąpa po księżycu, architektura pragnie być kosmiczna i zadziwiająca. Wszystko to, co udało nam się osiągnąć w XX wieku musi znaleźć odbicie w architekturze, czyli wszelkie przełamanie konwenansów, osiągnięcie niemożliwego oraz wyzwolenie z pręgierzy i kanonów norm. Tak właśnie wygląda współczesna architektura.

Na pozór chaotyczna ma być symbolem wolności, ale i potęgi ludzkiego gatunku, który dzięki swojej rozumności sięgnął daleko w głąb ziemi i wysoko ponad nią. Jest to głownie architektura wielko miejska, powojenna, rodząca się często z gruzów przeszłości, jednocześnie pragnąca się od niej odciąć. Niezwykle istotną jej cechą jest funkcjonalność i minimalizm przy abstrakcyjnym gigantyzmie rozmiarów budowli, które mają być ogromne i budzić respekt, zapierać dech w piersiach, ale jednocześnie oszczędnie gospodarować ciasną przestrzenią, gęsto zabudowanych miast. Dlatego współczesne dzieła architektoniczne pną się w górę, coraz wyżej. Już nie tylko sięgają chmur. Teraz w nich giną, dużo ponad ich powierzchnią, spełniając odwieczne marzenie człowieka, jakim było bujanie w obłokach. Przy okazji, ludzie stali sie bardzo praktyczni i wszystko co ich otacza ma po prostu spełniać swoje funkcje, nic poza tym, dlatego obserwujemy prostotę formy wystroju wnętrz oraz przedmiotów codziennego użytku, ich w szczególności. Architektura współczesna zadziwia skomplikowaną strukturą i elementami budowy, która jest niezwykle trudna według myśli technicznej. Obecnie budujemy budowle tak wymagające i skomplikowane, że potrafimy nimi zadziwić samych siebie. Przeciętny człowiek, podziwiające dzisiejsze budowle nie może wyjść z podziwu, ze żyje w czasach, które umożliwiają konstruowanie takich dzieł, które niewątpliwie są również dziełami sztuki.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Inteligentne budynki.:
    Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    http://zawory.org/vesta Lampy do łazienki Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.