PostHeaderIcon Architektura romańska

Styl romański rozwinął się w średniowiecznej Europie  w XI i XII wieku. Zapoczątkowany został we Włoszech, Francji i zachodnich Niemczech. Z czasem, swoim zasięgiem objął większość chrześcijańskiej Europy, dosięgając nawet do Bliskiego Wschodu.

Jego nazwa rozwinęła się dopiero w epoce romantyzmu. Termin romański początkowo odnosić się miał do grupy języków, z czasem również do sztuki i architektury, które czerpały swoje zainteresowanie antyczną kulturą rzymską.

Najważniejszą budowlą stylu romańskiego, był kościół. Spełniał on nie tylko funkcję religijnego miejsca kultu. Był również budowlą obronną, która miała służyć jako fortyfikacja w przypadku ataku i oblężenia przez obce plemiona. Obiekty sakralne charakteryzowała surowość i prostota formy. Budulcem był zawsze kamień, a obiekty miały kształt brył geometrycznych. Masywności nadawały im bardzo grube mury i małe, nieliczne okna w Warszawie, często służące również jako otwór strzelniczy.  Kościoły budowane były na planie krzyża łacińskiego z prezbiterium zakończonym półkolistą absydą. Nie miały kopuł, a wnętrze bardzo często spowite było w ciemnościach. Charakterystyczne były sklepienia kolebkowe, które swój ciężar opierały na gurtach i kolumnach lub filarach. Te z kolei zwieńczone były kapitelami, bogato zdobionymi  rzeźbami lub malowidłami.

Najbardziej znanym obiektem sakralnym zbudowanym w stylu romańskim jest zespół obiektów w Pizie zlokalizowany na Campo dei Miracoli, którego obok katedry nieodłączną część stanowi słynna Krzywa Wieża.

Również w Polsce na wysoką skalę rozwinęła się architektura romańska. Do najbardziej znanych zabytków zbudowanych na terytorium naszego kraju należą przede wszystkim: Rotunda św. Prokopa w Strzelnie, Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie, Kościół św. Idziego w Inowłodzu,Kościół św. Andrzeja w Krakowie, Katedra w Płocku, Kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu i Mogilnie, a także Kolegiata Najświętszej Marii Panny w Tumie pod Łęczycą i słynne Drzwi Gnieźnieńskie.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Inteligentne budynki.:
    Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    accommodation lublin http://parkietymarzen.com.pl/c/15/uslugi-parkieciarskie.htm Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.