PostHeaderIcon Architektura renesansu.

Renesansowi architekci, należeli do jednych z najznamienitszych w historii. Ich dzieła, do dziś budzą podziw i wprawiają w zdumienie niesamowitą dbałością o najdrobniejsze szczegóły. W dobie renesansu, architektura ewoluowała już, bowiem do etapu niezwykle rozwiniętej i szczegółowej. Architekci do tej pory byli przede wszystkim artystami, dbającymi o estetyczne wrażenia projektowanych przez siebie budynków. Rozwój cywilizacji, który znacznie przyspieszył w epoce odrodzenia doprowadził do rozdziału tych dwóch profesji. To właśnie w tym czasie, architekt, stał się architektem w dzisiejszym znaczeniu, posiadał umiejętności techniczne i matematyczne, pozwalające projektować zgodnie z zamysłem architektonicznym konstrukcje funkcjonalne i trwałe. Artysta natomiast, służył mu pomocą w wygenerowaniu kształtu estetycznego budowli wpisującej się w obowiązujące kanony piękna, które były bardzo wymagające.

Ówczesne poczucie estetyki i porządku nakazywało architektom tworzyć zabudowania nie tylko praktyczne i trwałe, lecz także przepełnione humanistycznymi wartościami estetycznymi. Niezwykle istotne były dekoracyjnie zaprojektowane wnętrza, ale także fasady budynków, które miały przyciągać wzrok swoją ozdobnością i niekonwencjonalną sztuka zdobienniczą.  Świetnymi przykładami zachowanej do dziś, sztandarowej architektury renesansu są dzieła Michała Anioła takie jak plac Kapitolu w Rzymie, wykończenia Bazyliki Świętego Piotra z lat 1546-1562, Kaplica Medyceuszy oraz jedna z sal i przedsionek biblioteki Laurenziana. Kolejnym, znakomitym przedstawicielem architektonicznej myśli renesansu był florencki rzeźbiarz i architekt Filippo Brunelleschi, pomimo iż jest jednym z pierwszych architektów renesansowych i niektóre jego budowle cechują pewne pozostałości z architektury średniowiecznej. Jednakowoż ten drobny szczegół pozwolił uznać architekturę Brunelleschiego za niezwykle barwną i ciekawą, a samego Fillippo, za osobę potrafiącą mieszać style w stopniu tak subtelnym i ciekawym, by ciągle zgadzał się on z ówcześnie panującymi zasadami i trendami.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Luty 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
Inteligentne budynki.:
    Najtańszy drut kolczasty cena z kosmosu. Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    www.zpg-strzegom.pl/plyty-granitowe pompa próżniowa Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.