PostHeaderIcon Architektura krajobrazu.

Ta niezwykle piękna dziedzina nauki jest bardzo niedoceniana, a przecież to dzięki niej ludzie projektują swoją życiową przestrzeń, dostosowywując ją do swoich potrzeb i czyniąc ją sobie milszą i bardziej przyjazną. Niezwykle ważne jest przecież dobranie odpowiednie szaty roślinnej do określonego terenu, zgodnie z jego przeznaczeniem. Architektura krajobrazu jest szczególnie ważna w ośrodkach wielkomiejskich, gdzie nie pozwala na całkowite zabetonowanie przestrzeni, gwarantuje dbałość o środowisko oraz filtrację zanieczyszczonego powietrza w mieście i jego pobliskich okolicach.

W skali mikro, w naszym prywatnym życiu, pozwala nam stworzyć sobie wymarzony ogród, w którym miło spędzimy czas, ciesząc oczy i dając odpocząć ciału nakarmimy dusze preferowanymi przez nas wartościami estetycznymi. Architektura krajobrazu czyni środowisko naturalne przyjaznym człowiekowi oraz pomaga je sensownie i zgodnie z natura zagospodarować i eksploatować, przez co uspokaja nieco pędzący, mechaniczny świat i wprowadza elementy równowagi w przyrodzie stwarzając warunki funkcjonowania nie tylko ludziom, lecz także roślinom i zwierzętom, które są nieodłącznym elementem naszego światowego biosystemu. Za ojca architektury krajobrazu uważany jest Frederick Law Olmstead, który był orędownikiem amerykańskiego ruchu „Miasta piękna”, mającego na celu zazielenianie miast i zagospodarowanie przestrzeni miejskich dużą ilością parków, skwerów i elementów roślinnych. Wszystko to miało zneutralizować negatywne konsekwencje procesu urbanizacji już na samym jej początku. Jak więc widać, to, o czym dziś często zapominamy, pędząc do uprzemysłowienia świata, wcześniej stanowiło priorytet. Może, dlatego że rewolucja przemysłowa była wówczas jeszcze nowością, a dziś nikogo już nie dziwią coraz to nowsze osiągnięcia odbywające się kosztem przyrody i natury. Na szczęście dziś, coraz bardziej aktywne stają się różnego rodzaju ruchy ekologiczne, które bardzo pomagają w kształtowaniu architektury krajobrazu nagłaśniając różnego rodzaju problemy ekologiczne i zaniedbania prowadzące do zachwiania naturalnego ekosystemu biologicznego.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Luty 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
Kategorie
Inteligentne budynki.:
    Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.