PostHeaderIcon Architektura gotyku

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych stylów architektonicznych jest średniowieczny gotyk. Jego korzenie sięgają dwunastowiecznej Francji, a dokładniej regionu Île-de-France, skąd styl rozprzestrzenił się na całą chrześcijańską Europę. Dzielił się na trzy okresy: wczesny,  dojrzały i późny, nazywany również płomienistym. Nazwa gotyk została po raz pierwszy użyta przez włoskich artystów renesansowych, Giorgio Vasariego i Lorenzo Ghibertiego . Miała ona wydźwięk negatywny i opisywać miała niezrozumiałą sztukę, która rozwinęła się pomiędzy stylem romańskim a renesansowym.

Gotyk był stylem zupełnie odmiennym w stosunku do poprzedzającego go stylu romańskiego. Charakteryzował się lekkością budowli i strzelistością wież kościołów. Budynki sakralne były bardzo wysokie i smukłe ponieważ budowniczowie chcieli pokazać swoją miłość i dążenie do bliskości z Bogiem. Sam styl miał na celu pokazanie wyższości siły Stwórcy i głęboką wiarę Jego wiernych. Gotyckie kościoły zawsze posiadały niezliczoną ilość okien przyozdobionych przedstawiającymi sceny z Biblii witrażami. Szczególną uwagę zwracały tzw. rozety, czyli okrągłe witrażowe okna umieszczone nad głównym portalem kościoła.

Cechą charakterystyczną architektury gotyckiej było  sklepienie krzyżowo –żebrowe, które zastąpiło dawne kolebkowe, oraz łuki przyporowe, które odciążały ściany budowli i nadawały jej lekkości.  Kościoły zazwyczaj posiadały dwie wieże oraz często tzw. sterczyny, czyli małe dekoracyjne wieżyczki  zbudowane na dachu budowli. Budowane były na planie bazyliki, zwyczajowo posiadały trzy nawy – jedną główną i dwie boczne. Wnętrza kościołów były bogato zdobione przez liczne freski i rzeźby.

Gotyk rozwinął się we Francji, dlatego tam znaleźć można najwięcej kościołów i katedr zbudowanych zgodnie z jego zasadami. Chyba tą najbardziej znaną jest słynna na całym świecie dzięki powieści Victora Hugo paryska katedra Notre Dame. Do zaszczytnego grona gotyckich katedr należą również te włoskie, zwłaszcza mediolańska i florencka.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować posty.

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Inteligentne budynki.:
    Rozwijająca się inżynieria budowlana pozawala dziś na tworzenie, tak zwanych, inteligentnych budynków, charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa konstrukcji oraz zintegrowanym systemem zarządzania połączonych ze sobą zespołów instalacyjnych. Dzisiejsze budowle, tworzone w oparciu o inteligentne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wznosić człowiekowi kilkudziesięciopiętrowe drapacze chmur, w których może on czuć się bezpiecznie, pozostając niezależnym od zmiennych warunków atmosferycznych i ciśnieniowych na różnych wysokościach kondygnacji. Sprawnie funkcjonujący system zabezpieczeń, pozwala na szybką ewakuację całego budynku w przypadku niebezpieczeństw, ale przede wszystkim stanowi szybkie źródło przestrzegania przed zagrożeniami. Wysoce zaawansowane technologie pozwalają na sprawną administrację wielkopowierzchniowymi obiektami o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnym jak i handlowym czy biurowym. Jest to ogromne udogodnienie w realiach dzisiejszego świata.
    Olejek Rokitnikowy Program „ Bezpieczny dom” ma na celu zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka dla mieszkańców wszelkiego rodzaju domów, przy pomocy wykorzystania systemu inteligentnego domu. Symulacja obecności domowników polega na dostosowywaniu na przykład oświetlenia. Jest to na przykład, automatyczne zapalanie się światła w pomieszczeniach, gdzie znajduje się człowiek oraz jego wygaszanie w momencie opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Dotyczy to również dźwięków, a program ich nagrywania stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe. Naturalne dźwięki i odgłosy wydawane przy przebywaniu ludzi w domu SA nagrywane i odtwarzane podczas ich nieobecności, tak aby stwarzać wrażenie, ze w domu znajdują się ludzie co zapobiega potencjalnemu włamaniu rabunkowemu i odstrasza złodziei. Wykorzystanie systemu oświetleniowego podczas nieobecności domowników następuje w wyniku przemieszczania się pod domu na przykład kota, co również sprawia wrażenie, że dom nie jest pusty. Program Safe Home, sterowany komputerowo można wyłączyć podczas przebywania w domu, aby nie utrudniał naturalnego funkcjonowania w środowisku domowym.